DOKÜMANLAR

Ekran Büyüklüğü Ne Olmalı?

Ekran çözünürlüğü seçiminde ekran boyutlarını bilmek çok önemlidir. Burada amaç az detaylı düşük kalitede görüntüyü ya da gereksiz yüksek çözünürlüğü engellemektir (bazı durumlarda projeye göre değişiklik gösterebilir). Led Ekran çözünürlüğünü belirleyen ve bize Led’ler arası mesafeyi milimetre cinsinden veren ‘pixel pitch’ değişkenidir. Led’ler arası mesafe kısalırsa çözünürlük artar, mesafe artarsa çözünürlük düşer. Diğer bir ifadeyle düzgün bir görüntü elde etmek için küçük boyutlardaki bir ekran daha yüksek çözünürlükte olmalı (bizim tavsiyemiz detayların kaybolmaması açısından standard kalitedeki bir video gösterimi için minimum 43.000 pixel kullanılmasıdır) ya da tersi, büyük bir ekranda çözünürlüğün 43.000 pixele düşürülmesidir.
Unutmamak gerekir ki normal kalitede video gösteren Led Ekranların en az 43.000 fiziksel pixele (gerçek), yüksek çözünürlüklü bir led ekranın da en az 60.000 fiziksel pixele (gerçek) sahip olması gerekir. Eğer görüş mesafesi kısa olan bir yerde (örneğin 8 metre) büyük bir ekran koymak isterseniz, virtual (sanal) pixel’li bir led ekran kullanmanızı tavsiye ederiz. Virtual (sanal) pixel sayısı, fiziksel (gerçek) pixel sayısının 4 ile çarpılması ile elde edilir. Bu bir led ekran 50.000 fiziksel (gerçek) pixel’e sahipse toplamda 200.000 virtual (sanal) pixel olduğu anlamına gelir. Bu şekilde virtual (sanal) pixel’li bir ekranda en az görüş mesafesi, gerçek pixel’li bir ekrana göre yarıya inmiş olur.

Virtual (sanal) pixel teknolojisi hakkında daha detaylı bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

İzleme Mesafesi Nasıl Hesaplanır?

En yakın izleme mesafesi, en yakın izleyicinin ekrana olan uzaklığı, hipotenüs hesabıyla bulunur.

Hipotenüsü nasıl hesaplayabilirim? Hipotenüs hesabı pisagor teorisi ile aşağıdaki şekilde hsaplanır:
H² = L² + A²

H: İzleme mesafesi
L: Yerden ekrana olan mesafe
H: Ekranın yerden olan yüksekliği

Örneğin, yerden 12m yüksekte ve ekrana 5m mesafede bir kişinin izleme mesafesi aşağıdaki şekilde hesaplanır:
H² = 5² + 12² ? H² = 25 + 144 ? H² = 169 ? H = ?169 ? 13m

Led Ekran Alırken?

Led ekranlar herkes tarafından bilinmeyen, daha çok ticari amaçla kullanılan endüstriyel ürünlerdir. Ancak özellikleri itibariyle dikkat çekmekte olan bir ürün grubudur. Her ne kadar imalatlarında kullanılan ana hammaddeleri LED olsa da, LED kullanılan diğer ürün gruplarına göre oldukça kompleks özellikler taşımaktadırlar. Halihazırda standartları oluşmuş bir sektöre de sahip değildir. Yüksek maliyetleri de düşünüldüğünde, yatırım yapılırken dikkat edilmesi ve iyi incelenmesi gereken bir ürün grubudur. Bu nedenle LED ekran satın alırken dikkat edilmesi gereken özellikleri maddeler halinde sıralamaya çalıştık:

1. Led ekranınızı bilinçli olarak alın!
Ekranınızın özelliklerini tam olarak öğrenin, yazılı olarak tedarikçinizden isteyin, bilmediğiniz detaylar hakkında ayrıntılı bilgi isteyin, bu özellikleri başka tedarikçilerin ürünleri ile karşılaştırın, tüm özellikleri satış sözleşmesi ile imza altına alın.

2. Garanti süresi
Ürününüzün resmi garanti süresini net olarak öğrenin. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanmış garanti belgesine sahip bir firmayı tercih etmeye calışın.

3. Garanti kapsamı ve kapsamındaki hizmetler
Garanti kapsamı ve garanti süresi kapsamındaki hizmetler konusunda detaylı bilgiyi mutlaka yazılı olarak talep edin.

4. TSE hizmet yeterlilik belgesi
Üretici firmanın TSE hizmet yeterlilik belgesine sahip olduğunu kontrol edin. TSE hizmet yeterlilik belgesi, firmanın en azından yeterli özellik ve miktarda ayrıca kalibrasyonlu teknik donanıma sahip olduğunun da kanıtıdır.

5. CE belgesi
Ürünün CE belgesine sahip olduğunu kontrol edin. CE, genel olarak ürünün insan sağlığına ve diğer ürün ve sistemlere zarar vermediğinin göstergesidir.

6. Firma bilgileri
Led ekranı satın alacağınız firmayı ziyaret edin, detaylı bilgi alın, daha önce firma tarafından montajı yapılan ürünleri inceleyin.

7. LED
Led ekranda kullanılan LED'lerin markasını öğrenin.Led'lerin sınıflandırma oranlarının ne olduğunu sorgulayın, bu bilgileri yazılı sözleşmeniz ile imza altına alın.

8. Müsterileri ile görüşün
Led ekran satın alacağınız firmanın daha önceki müşterilerinden bilgi isteyin, ürünlerden memnun olup olmadıklarını ve mevcut durumlarını sorgulayın. Mümkünse bizzat gidip görün.

9. LED sürücü entegreler (led driver chips)
Satın alacağınız üründe kullanılan LED sürücü entegrelerinin ne olduğunu sorgulayın. Toshiba, Macroblock, Texas Instruments gibi konusunda uzman firmalardan birinin ürünlerinin kullanıldığından emin olun. Başka bir firmanın ürünü kullanılıyorsa da internetten araştırarak daha fazla bilgi edinmeye çalışın.

10. Konnektörler
Tüm veri ve elektrik iletimi kablolarla yapılmakta ve ilgili noktalara bağlantılarında konnektörler kullanılmaktadır, konnektörler elektrik ve veri bağlantılarında zincirin zayıf halkasıdır. Kullanılacak konnektörleri tedarikçinizden öğrenin ve araştırın.

11. Ürün ömrünü ve parlaklık kayıpları
Satın almak istediğiniz ürünün üreticisi/satıcısı tarafından belirtilen ömrünü öğrenin. Parlaklık kayıpları ile ilgili referans grafiklerini isteyin. Bunları sözleşmeniz ile imza altına alın.

12. LED'lerin sürülme şekli
Led ekranlarda kullanılan LED'ler static scan (sabit akım) yada dynamic scan (dinamik tarama) tekniği ile sürülmektedirler. Satın alacağınız üründe sürme şeklinin ne olduğunu, nasıl hesaplandığı mutlaka öğrenin. Fiyatları karşılaştırırken bu özelliği mutlaka göz önünde bulundurun. (ürünün sabit akım yada dinamil tarama yöntemi iyi yada kötü olduğu anlamına gelmez, sadece fiyat karşılaştırmasında önemli bir unsurdur)

13. Güç kaynakları
Led ekranda kullanılacak güç kaynaklarının CE işaretli olduğunda emin olun. Güvenlik katsayısını öğrenin. Sık arızalarla karşılaşmamak için güç faktörü dengeleme özelliğine sahip güç kaynakları kullanıldığından emin olun.

14. Opsiyonel özellikler
Tedarikçinize opsiyonel olarak satın alabileceğiniz özellikleri sorun, detaylı bilgi almaya çalışın. Bazen çok uygun oranlarda farklar ödeyerek sizin için önemli özelliklere sahip olabilirsiniz. Değerlendirmeniz sonucunda, hiç kullanmayacağınız özellikler için de boş yere ödeme yapmamış olmanız da ayrıca avantajınız olabilir.

15.Kontrol sistemi
Ürününüzde kullanılacak kontrol sisteminin ne olduğunu, alternatiflerinin ne olduğunu, avantaj ve dezavantajlarını net olarak öğrenin. Bu özellikleri farklı üreticilere sorun, detaylı bilgi alarak karşılaştırma yapın.

16.Genel ürün özellikleri ve tanımlama
Sektörel standartlar oluşmadığından her üretici aynı/benzer özellikleri farklı şekilde lanse edebilmekte ve bunları yeni bir şeymiş gibi gösterebilmektedir. Bu nedenle farklı bir özellik yada tanımlama ile karşılaştığınızda mutlaka detaylı bilgi alın. Başka firmalara bu detayları sorun. Net bilgi edinmeye çalışın. Bu sayede zaten var olan özelliklere ekstra ödeme yapmamış olursunuz.

17. Doğru ürün
Gerçekten doğru nokta için doğru özelliklerde ürünü seçtiğinizden emin olun. Led ekran tedarikçilerine, özellikle de led ekran yatırımı yapmış olan ve halihazırda kullanan kişi veya kurumlara danışarak bilgi edinmeye ve fikir almaya çalışın.

18. Kurumsallık
Doğru ürünü seçme sorumluluğu omuzlarında olan bir yetkili ya da uzun yıllar emeğinizle elde ettiğiniz birikimini veya önemli oranda bir bedeli led ekran projesine yatıracak bir iş adamısınız, led ekran projeniz için kurumsal bir firmayı tercih etmeye çalışın. Uzun zaman sonra yedek parça bulamadığınız ve teknik destek alamadığınız bir sistem size ağır bir yük olabilir.

19. Teknik servis maliyetleri
Garanti kapsamı ve sonrasındaki servis maliyetlerini ve yedek parça fiyatlarını öğrenin, yazılı sözleşme ile imza altına alın.

20. Fiyata dahil olan ürün ve hizmetler
Led ekran sistemleri birçok bileşenden oluşmaktadır. Nihai sistem için gerekli tüm bileşenleri net olarak öğrenin, size malolacak toplam maliyet üzerinden değerlendirme yapın.

21. ENERJİ TÜKETİMİ
Enerji tüketimi aslında iyi/kötü ürün arasında net ayrımı yapabileceğiniz en önemli parametredir. Özellikle bu değerlendirmeyi tedarikçinizden yapmasını isteyin. Düşük enerji tüketimine sahip ürünü tercih edin. Satın alacağınız sistemi kullanan mevcut yatırımcılar ile görüşerek tüketim değerlerini teyit edin.

22. Parlaklık
Dış mekan ürünler 5500~6000nit, iç mekan ürünler 1250~1750nit aralıklarında parlaklığa sahip olmalıdır. Yeni aldığınız bir ürünü günün en parlak anında ve set edeceğiniz %75 parlaklık değerinde dahi rahatlıkla kullanılabildiğinizden emin olun. Bu maddeyi satış sözleşmeniz ile imza altına alın. Parlaklığın düşmesi led teknolojisinin bir gerçeğidir ve bu özellik birkaç yıl sonra sisteminizin parlaklığını otomatik veya manuel olarak artırarak performansını sabit tutmanızı sağlayacaktır.

23. Tasarım
Satın alacağınız ürünün panel tararımını, modül tasarımını ve varsa ek tasarım özelliklerini ve avantajlarını öğrenin. Araştırmalarınız sonucunda elde edeceğiniz ek özellikler varsa bunları tedarikçinizden talep edin.

24. Kontrol
Ürünü nasıl kontrol edeceğinizi bilin! Led ekran uygulamaları genellikle uzaktan kontrol gerektirir. Bunun nasıl yapıldığı ve yapılacağı konusunda detaylı bilgi alın, taleplerinizi bilinçli olarak sunmanız ve ikna olmanı kendi yatırımınızın sağlıklı yönetimi için önemlidir.

25. Kontrol yazılımları
Led ekran sistem ile birlikte verilen kontrol sistemi yazılımının özelliklerini net olarak öğrenin. Hangi tür görselleri oynatabileceğinizi, otomatik içerik yönetimi, çalışma saatleri ve parlaklık gibi programlanabilir yönetim özellikleri konusunda detaylı bilgi alın.

26. Teslim süreleri
Dünyada led ekran üretimlerinin önemli bir bölümü, yüksek işçilik maliyetleri nedeni ile uzakdoğuda yapılmaktadır. Bu nedenle teslim süreleri uzun olmakla birlikte, nakliye maliyetleri de ürün maliyeti içerisinde önemli bir orana sahip olmaktadır. Bu nedenle doğru zamanda, doğru ürünü, uygun fiyatla satın almak için zamanında satın alma çalışmalarına başlamanız size önemli avantaj sağlayacaktır.

27. Konstrüksiyon
İlk bakışta öenmsiz gibi görünse de led ekranı taşıyacak olan konstrüksiyon, statik hesaplamaları yapılmış ve estetik kriterler gözetilerek tasarlanmış ve üretilmiş olmalıdır. Bu konuda detaylı bilgiyi, referans tasarımı veya sisteminize uygun net üretim projesini tedarikçinizden isteyebilirsiniz.

28. Doğru ürün
Led ekranlar farklı uygulamalar için farklı özelliklerde üretilmektedir. Reklam, spor, bilgi, trafik vb.amaçlarla kullanılan led ekran sistemleri çalışma süreleri, ortamları vb.özelliklere göre tasarlanmakta ve üretilmektedir. Örneğin trafikte kullanılan led ekranlar günün 20 saati çalışırken, reklam için kullanılan led ekranlar günün ortalama 18 saati çalışmakta, spor salonlarında kullanılan led ekranlar sadece müsabaka zamanlarında çalışmaktadır. Bu nedenle satın alacağınız ürünün tam olarak amacınıza hizmet ettiğinden emin olun.

29. Ekran boyutları ve çözünürlük
Led ekran yatırımınızı yaparken doğru çözünürlükte ve doğru boyutlara sahip bir ürüne yatırım yapın. Ekranın ne kadar uzaktan görünebildiği ekranın boyutları ile ilgili iken, ne kadar yakından görünebildiği ekranın çözünürlüğe ile ilgilidir.

30. Resim izinler
Ürünü yerleştireceğiniz noktanın gerekli tüm resmi izinlerini yazılı olarak almadan kesinlikle led ekran yatırımı yapmayın. Bu konuda detaylı bilgiyi belediyeler öncelikli olmak üzere tedarikçinizden ve mevcut yatırım sahiplerine danışarak elde edebilirsiniz.NOT:
A. Yukarıdaki maddelerin hiçbiri tek başına iyi bir ürünü nitelendiremez, tüm özellikler bir arada değerlendirilerek karar verilmelidir.
B. Maddeler herhangi bir ürün veya tedarikçiye yönlendirme amacı taşımamaktadır.
C. Özellikle led ekran konusunda detaylı bilgi sahibi olmayan kişilere fikir verme amacı ile, mümkün olduğunca bilinçli bir satınalma yapmanız için ürünlerle ilgili sorgulamanız gereken ana başlıkları listelemektedir.
D. Yukarıda bahsedilen tüm detayların satış sözleşmenizle imza altına alınmasını öneririz.
E. Burada yer almasını istediğiniz maddeleri info@fetihled.com adresine bildirmenizden memnuniyet duyarız.

Led Ekran Nedir?

Beyaz rengi oluşturma yöntemlerinden biri de Kırmızı, Mavi ve Yeşil rengin belirli oranlarda karıştırılmasıdır. Diğer renklerin üretimi de Kırmızı, Yeşil ve Mavinin parlaklık oranlarının değiştirilmesi ile elde edilebilir. Led'lerin istenilen renk (dalga) ve parlaklıkta üretilebilmesi renklendirme amacı ile kullanılmasındaki ana neden olmuştur. Yüksek hızlı teknoloji barındıran yazılım ve donanım sistemleri sayesinde bu oranlar insan gözünün algılayamayacağı yüksek hızlarda değiştirilerek görüntü elde edilmektedir.

Led ekranlar kabaca bir değerlendirme ile, bilgisayar monitörüne yada televizyona benzer görüntü sistemleridir. Harici bir medya ortamından aktarılan görüntü kontrol sistemi tarafından işlenerek ekrana aktarılır. Led ekran teknolojisi temel olarak; led ekranın ilgili noktasında olması gereken rengin, kontrol sistemi tarafından ilgili noktada yer alan kırmızı, mavi ve yeşil led'lerin parlaklıkları ayarlanarak oluşturulması prensibine dayanır.

Uygulanacak projeye özellikleri değişmekle birlikte temel olarak led ekranlar; kırmızı, yeşil ve mavi ledlerin yine uygulamaya göre değişen sayı, özellik ve formatlarla yerleştirilmesi ile oluşan, teknolojileri itibariyle özellikle büyük ebatlı ekranların üretiminde tercih edilen görüntü sistemidir.

Temel olarak;
A- Led
B- Piksel
C- Modül
D- Panel
E- Ekran
yapısında tasarlanmaktadırlar.

Gün ışığında verimli çalışmaları, dış hava koşullarına dayanıklı üretilebilmeleri ve modüler yapıları ile istenilen boyut ve çözünürlükte tercih edilebilmeleri en önemli özellikleridir.

Led Nedir?

LED ("Light Emitting Diode", Işık Yayan Diyot) yarı-iletken, ışık yayan bir elektronik devre elemanıdır. Oleg Vladimirovich Losev adlı bir radyo teknisyeni tarafından 1920'lerde Rusya'da icat edildi. Oleg; radyo alıcılarında kullanılan diyotlardan akım geçtiğini fark etti ve 1927 yılında bir Rus gazetesinde LED hakkında buluşlarını yayınladı. 1962 yılında Amerika'da pratik olarak uygulanabilen elektronik bir bileşen haline getirildi.

Başlangıçta yalnızca zayıf kuvvetli kırmızı ışık verebiliyorlardı, teknolojinin gelişimi ile birlikte ledler görünür ışık, morötesi, kızılötesi gibi çeşitli dalga boylarında, yüksek parlaklıkta ışık verebiliyor ve birçok alanda kullanılıyor.

Özellikle düşük enerji tüketimi, uzun ömrü, sağlamlığı, küçük boyutu ve hızlı açılıp kapanabilmesi gibi geleneksel ışık kaynaklarına göre bir çok avantajı vardır.

Led paket türleri:
1- SMD : Surface mount device; pcb yüzeyine doğrudan montaj edilen led türüdür.
2- DIP : Dual in-line package; TH (Through hole) olarak da bilinen ve PCB alt yüzeyinden lehimlenen led türüdür.